uslugi@druk3d.pl
12 307 25 24

Wydrukowaliśmy sprzęg kolejowy w skali 1:1

Wydrukowaliśmy sprzęg kolejowy w skali 1:1

Sprzęg kolejowy to mechanizm łączący pojazdy w taborze. Dellner – producent tego typu urządzeń dla branży pojazdów szynowych – zamówił w naszej firmie przygotowanie makiety sprzęgu w skali 1:1. Wydruk 3D o wielkości 200 cm i wadze około 30 kg wiernie oddaje wygląd oraz funkcjonalność oryginalnego sprzęgu.

W CadXpert zajmujemy się projektami naszych klientów kompleksowo, łącząc różne technologie drukowania 3D, skanowania 3D, a także różne metody obróbki modeli. Obecnie wykonujemy usługi druku 3D w 5 technologiach przyrostowych z ponad 60 materiałów do druku.

Jedną z ostatnich realizacji naszej pracowni druku 3D wykonana na zlecenie firmy Dellner jest makieta sprzęgu kolejowego, który łączy dwa wagony pasażerskie. Sprzęg ma 200 centymetrów długości i w rzeczywistości waży ponad 300 kg. Makieta została wykonana w skali 1:1, ale waga jest 10 razy mniejsza od prawdziwego urządzenia.

Dellner to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem systemów łączących pociągi. Zakłady przemysłowe ulokowane na całym świecie produkują sprzęgi, przejścia międzywagonowe, adaptery, systemy zarządzania energią zderzenia oraz osprzęt dla kolejnictwa. Prezentowana makieta sprzęgu to kolejna usługa druku 3D realizowana dla tej firmy w naszej pracowni. Zobacz także: Druk 3D wielkogabarytowej makiety narzędzia dla kolejnictwa >

Docelowo makieta sprzęgu ma zostać wykorzystana w showroomie Klienta do prezentacji tego typu urządzeń dla branży kolejowej podczas spotkań z potencjalnymi klientami. Stąd ważne było zredukowanie wagi, przy zachowaniu funkcjonalności modelu.

Największe detale wykonaliśmy w technologii FDM z materiału ASA na drukarce 3D Stratasys Fortus 450 mc. Mniejsze elementy tj. siłowniki, klamry zaciskowe zostały wydrukowane w technologii SLS na urządzeniach Formlabs Fuse 1. Do wykonania bardziej szczegółowych elementów np. tabliczki znamionowej, odprowadzeń hydraulicznych posłużyła nam technologia SLA i drukarki Formlabs Form 3 oraz Form 3L.

Głównym założeniem makiety była jej funkcjonalność. W tym celu wykorzystaliśmy dwa produkty dostępne na rynku. Łożysko kołnierzowe z czaszą kulistą oraz czaszę kulistą, które odpowiadają za ruch urządzenia lewo-prawo i góra-dół.

W ramach usług druku 3D oferujemy także lakierowanie modeli na wskazany kolor z palety RAL. W tym przypadku Klient zdecydował się na odcienie szarości. Wydruki w technologii FDM zostały polakierowane w celu uzyskania jednorodności koloru na wszystkich elementach. Natomiast detale wykonane w pozostałych technologiach to surowe wydruki.

Surowe wydruki 3D wykonane w technologii FDM na przemysłowej drukarce 3D Stratasys Fortus 450mc

druk 3D dla kolejnictwa makieta formlabs

Do drukowania 3D charakterystycznych elementów i detali takich jak tabliczka znamionowa czy części z logotypem Klienta użyliśmy technologii SLA/LFS i drukarek 3D Formlabs

Druk 3D – makiety, modele i wizualizacje

Produkujesz duże, ciężkie i trudne w transporcie urządzenia? Zamów makietę swoich produktów. Świadczymy kompleksowe usługi drukowania 3D na profesjonalnych maszynach.
Wykonujemy realistyczne makiety, wizualizacje i modele potrzebne na:

  • Spotkania handlowe z Klientami lub Inwestorami.
  • Targi, konferencje, wydarzenia.
  • Prezentacje produktów w showroomie, w biurze, w zakładzie produkcyjnym.
Skontaktuj się z naszym specjalistą

Rafał Gurga
Kierownik działu usług druku 3D
+48 12 307 25 24 wew. 2
+48 787 054 856
rafal.gurga@druk3d.cx

Powiązane posty